Bellitkaa Blog

Lifestyle

Dunnottar Castle, Stoneheaven – piękny zamek w Szkocji

18/03/2014, Bellitkaa, 1 Comment

Tutaj gdzie mieszkam aż roi się od miejsc, które warto zobaczyć. Piękna okolica, morskie klimaty, góry i widoki sprawiły, że… zaczęłam wędrować. Wraz ze swoim chłopakiem powoli komponujemy wszystkie potrzebne rzeczy na tego typu wyprawy, by za jakiś czas móc wybierać coraz trudniejsze trasy. Nie o tym jednak będzie dzisiaj, bo miejsce – Dunnottar Castle, które chcę przybliżyć można odwiedzić nie mając żadnych specjalnych rzeczy.

Uroczy zamek Dunnottar w północno-wschodniej Szkocji nad Morzem Północnym w pobliżu Stoneheaven jest obecnie dosyć popularnym miejscem dla turystów. Położony jest na cyplu, na szczycie pięćdziesięcio-metrowych klifów. Do naszych czasów dotrwały tylko ruiny, a najstarsze przetrwałe budynki pochodzą z XV i XVI wieku. Zamek ten był domem rodziny Keith, a podczas Szkockich Wojen o Niepodległość, ukrywane w nim były Szkockie Insygnia Koronne (korona królewska, miecz i berło). W 1296 roku Król Anglii Edward I przejął zamek, lecz nie na długo, gdyż już w roku 1297 William Wallace odzyskał go paląc przy tym doszczętnie zamkowy kościół w którym znajdował się cały angielski garnizon.

W 1650 roku zamek został splądrowany przez armię pod dowództwem Olivier Cromwell’a w poszukiwaniu klejnotów koronnych, jednakże tuż przed upadkiem zamku klejnoty koronne zostały wyniesione z zamku przez kilka dam, które zabrały klejnoty na łódkę i przetransportowane do malutkiego kościółka w przybrzeżnej miejscowości Kinneff, na południe od zamku Dunnottar, gdzie pozostawały w ukryciu przez 11 lat.

DSC_0196_zw DSC_0210_zw DSC_0234_zw DSC_0252_zw DSC_0256_zw DSC_0260_zw DSC_0265_zw DSC_0274_zw DSC_0280_zw DSC_0299_zwSławnymi historycznymi osobistościami które odwiedziły zamek Dunnottar były: William Wallace, Maria Królowa Szkotów, Olivier Cromwell. W zamku w roku 1990 kręcone były zdjęcia do filmu HAMLET, którego reżyserem był Franco Zafirelli, a głównymi aktorami byli Mel Gibson oraz Glenn Close.

Na pewno kiedyś tam jeszcze wrócę, bo jest co podziwiać.

Back to top